צרו קשר ללא התחייבות
שלח
*- שדות חובה

לצערנו, משפחות רבות מגיעות להחלטה הכואבת והמורכבת להתגרש ולפרק את התא המשפחתי. תהליך זה הינו לרוב תהליך ארוך ומסואב, רצוף בעיות הדורשות פיתרון ולעתים גם לא מעט אמוציות.
אחד הנושאים היותר מעוררי מחלוקת בין בני הזוג המתגרשים הוא גובה תשלום המזונות. לפי הדין כל אב חייב במזונות ילדיו הקטינים עד שיגיעו לגיל בגרות, לגיל 18, ובמקרים מסוימים אף מעבר לכך. 
מזונות ילדים חלים על כל אב, ללא קשר למצבו הכלכלי, לרבות על אב מובטל. 
החוק קובע כי חובת האב לפרנס ולקיים את ילדיו קודמת לזכותו לקיים את עצמו. 
תשלום המזונות הינו תשלום קבוע, המועבר מדי חודש בחודשו ע"י בן הזוג שאינו משמורן (לרוב מדובר באבא) אל בן הזוג המשמורן (לרוב האמא) שנועד לכלכל את הילדים ולאפשר להם רמת חיים סבירה העונה על צרכיהם הבסיסיים, כפי שהתרגלו לפני שהוריהם התגרשו.
גובה המזונות נקבע לפי מספר שיקולים הנלקחים בחשבון:
• צרכים חיוניים בסיסיים של הילדים: מזון, הלבשה, הנעלה, מדור, חינוך ורפואה.
• צרכים שאינם חיוניים:  צרכים של הילד מעבר לצרכים הבסיסיים, כולל התחשבות במצבו הבריאותי של הילד (במידה ומדובר בילד בעל צרכים מיוחדים), חוגים ופעילויות, קייטנות, מתנות ועוד.
• גובה משכורת ההורים ויכולתם להשתכר בעתיד
• גילו של הילד

האב מחויב לספק לילדיו את כל הצרכים החיוניים ובעניין הצרכים הלא חיוניים ניתן לחייבו רק אם ידו משגת. 
לרוב, בית המשפט קובע כי שני ההורים יישאו בהוצאות הצרכים הלא חיוניים במשותף. 
עם הגיעו של הילד לגיל 18 וגיוסו לצבא, נוהג בית המשפט לקבוע כי האב ישלם לילד לפחות שליש מדמי המזונות ששולמו עד כה, להוציא מקרים בהם יוכח כי מצבו הכלכלי של האב אינו מאפשר זאת.

שינוי דמי מזונות
חשוב להדגיש כי פסיקת המזונות ניתנת לשינוי בכל עת שנולד הצורך לכך: כאשר התרחש שינוי נסיבות מהותי כגון, פיטורין של האב, מחלה של האב, התעשרות פתאומית, ירידה בכושר ההשתכרות וכיו"ב -  עומדת הזכות לכל צד לפנות לבית המשפט בבקשה לפתוח מחדש את הדיון לקביעת דמי מזונות מותאמים למצב.

גירושין אינם חייבים להתנהל כשדה קרב
על מנת למנוע הגעה אל בית המשפט, דבר הכרוך באמוציות בלתי ניתנות לשליטה, בטונים צורמים ובהוצאה כלכלית גבוהה, מומלץ לבני הזוג המתגרשים לעבור הליך גישור. 
בהליך זה מנסים להגיע אל הסכמה הדדית מרצון במגוון נושאים, בין השאר בנוגע לסוגיית המזונות.
כאשר אין הסכמה בין בני הזוג המתגרשים, מגיע הנושא אל פתחו של בית המשפט, שם השופט מתייחס אל כל השיקולים שצוינו לעיל ומגיע להחלטה על גובה המזונות לפי מיטב הבנתו ושיקול דעתו, כאשר בראש מעייניו ניצבת טובת הילד ורווחתו .

עו"ד אירית לוי, מתמחה בליווי, ניהול וייצוג הליכי גירושין וכל הסוגיות הכרוכות בהן, תוך הפגנת ידע וניסיון עשיר, נחישות ורגישות למצבו של לקוח וצרכיו, הן בדרך הגישור והן בייצוג וליטיגציה בפני שופט. 
צוות משרדה המיומן ישמח ללוות אתכם ולסייע לכם לעבור את התקופה הקשה והמורכבת של הליך הגירושין במהירות ובקלות ככל שאפשר.
אינכם חייבם לעבור זאת בכוחות עצמכם – התקשרו עוד היום אל עו"ד אירית לוי ונשמח לעמוד לרשותכם.